Jak inwestować w złoto

lion-1987846_640.jpg, Apr 2021

Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy, którzy chcą inwestować bezpośrednio w złoto, mają trzy opcje: mogą kupić aktywa fizyczne, mogą kupić udziały w funduszu inwestycyjnym lub funduszu giełdowym (ETF), który śledzi cenę złota, lub mogą handlować kontraktami futures oraz opcje na Rynku Towarowym. Na przykład przeciętny inwestor może kupować złote monety, podczas gdy wnikliwy inwestor może realizować strategie z wykorzystaniem opcji na kontrakty terminowe na złoto. Czytaj dalej i dowiedz się jak inwestować w złoto.

Sztaby bulionowe są dostępne w rozmiarach od ćwierć uncji wafla do 400-uncjowej cegły. Jednak monety są zwykle wyborem dla nowych inwestorów. Nie mylić z zabytkowymi monetami numizmatycznymi. Są to nowe edycje, których cena zależy od zawartości złota plus premia. Aby zapewnić maksymalną płynność, większość kupujących trzyma się najczęściej używanych złotych monet, w tym południowoafrykańskiego krugerranda, amerykańskiego orła i kanadyjskiego liścia klonowego. Niezależnie od preferencji, upewnij się, że kupujesz od renomowanego sprzedawcy, osobiście lub przez Internet. Oczywiście złote monety trzeba przechowywać - albo w domu, albo w skrytce depozytowej. Upewnij się, że ich też ubezpieczasz.

Złota biżuteria pozwala również inwestorowi w złoto doświadczyć radości z jej noszenia. Złoto jest często łączone z innymi kamieniami szlachetnymi i metalami, aby zwiększyć ogólną wartość i wygląd biżuterii. Kawałki są często przekazywane następnemu pokoleniu jako pamiątki rodzinne, tworząc wartość sentymentalną wykraczającą poza samą dzieło. Biżuteria zwykle nie jest najlepszą opcją, jeśli jest to czysta inwestycja, ponieważ cena detaliczna zwykle znacznie przekracza wartość stopienia. Wynika to z przetwarzania i znaczników detalicznych. Zawsze określaj czystość złota przed zakupem biżuterii, więc jeśli otrzymasz tylko 14-karatową sztukę, nie zapłacisz za 18 karatów.

Biżuteria jest objęta większością polis ubezpieczeniowych właścicieli domów, co jest korzystne w przypadku jej zgubienia lub kradzieży.

 

Kup złote fundusze

Choć na przykład bardziej praktyczne niż beczka ropy lub pudełko soi, posiadanie fizycznego złota ma swoje problemy: opłaty transakcyjne, koszty przechowywania i ubezpieczenie. Inwestorzy zainteresowani bardziej płynnym i tańszym wejściem na rynek złota mogą zamiast tego rozważyć fundusze inwestycyjne i fundusze giełdowe, które śledzą ruchy towaru.

Na przykład SPDR Gold Shares (GLD) jest jednym z najstarszych tego typu funduszy ETF, który został zainicjowany w 2004 roku. Akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie nowojorskiej i, podobnie jak akcje, można je kupić lub sprzedać w dowolnym momencie dnia handlowego. Każda akcja ETF stanowi jedną dziesiątą jednorazowej ceny złota.Na przykład, jeśli złoto kosztuje blisko 1300 USD za uncję, złoty ETF będzie sprzedawany za około 130 USD za akcję. GLD inwestuje wyłącznie w sztabki złota, co oznacza, że ​​na inwestorów mają bezpośredni wpływ zmiany cen metalu. Inne fundusze inwestują zarówno w sztabki złota, jak i akcje spółek giełdowych zajmujących się wydobyciem, rafinacją lub produkcją złota.

 

Ogólnie rzecz biorąc, zapasy złota rosną i spadają szybciej niż cena samego złota. Poszczególne spółki również borykają się z problemami niezwiązanymi z cenami złota, takimi jak: B. czynniki polityczne lub problemy środowiskowe. Inwestowanie w fundusz ETF, który posiada akcje złota, jest zatem bardziej ryzykowną grą, ale oferuje potencjał wzrostu - czego nie daje inwestycja w sztabki złota.

Kupowanie opcji kontraktów terminowych na złoto

Doświadczeni inwestorzy, którzy nie chcą ryzykować dużego kapitału, mogą rozważyć opcje na kontrakty terminowe na złoto lub opcje na złoto ETF. Kontrakty te stanowią prawo - ale nie obowiązek - kupna lub sprzedaży składnika aktywów (w tym przypadku złota) przez określony czas po określonej cenie. Z opcji można korzystać niezależnie od tego, czy cena złota rośnie, czy spada. Jeśli źle zgadniesz, maksymalne ryzyko związane z zakupem opcji to premia, którą zapłaciłeś za zawarcie umowy.

Kupowanie akcji wydobywczych złota

Kiedy nie możesz bezpośrednio zdobyć złota, zawsze możesz spojrzeć na zasoby wydobywcze złota. Należy jednak pamiętać, że zapasy złota niekoniecznie zmieniają się zgodnie z cenami złota w sztabkach, ponieważ firmy wydobywcze odnoszą sukcesy lub upadają w oparciu o ich indywidualne wyniki operacyjne oraz sposób, w jaki wykorzystują swój kapitał i osiągają zyski. Nie możesz być pewien, że będziesz fizycznie właścicielem metalu, jeśli kupione przez Ciebie firmy poniosą porażkę.

 

Podsumowując

Jeśli kupujesz złoto w ramach strategii dywersyfikacji portfela, najlepszym wyborem są fundusze ETF. Jeśli chcesz mieć ochronę na wypadek ogólnosystemowego kryzysu, chcesz posiadać fizyczny metal.

 

Więcej poradników tutaj: https://archiwum.pulawy.pl/

Add ping

Trackback URL : https://dotykpiekna.stargard.pl/index.php?trackback/14

Page top