Jak zaplanować łazienkę - kompletny przewodnik po projektowaniu idealnej łazienki rodzinnej lub eleganckiej łazienki

bathroom-690774_640.jpg, Apr 2021

Nie zrażaj się swoim nowym projektem łazienki. Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku, jak zaplanować łazienkę, która zachwyca z wszystkich właściwych powodów

Kiedyś była to refleksja - często trzymana w szopie w ogrodzie. Ale teraz, po kuchni, łazienka jest prawdopodobnie najważniejszym pomieszczeniem w domu pod względem wartości odsprzedaży, dlatego warto dodać do zakładek ten przewodnik dotyczący planowania łazienki.

Ponieważ staramy się jak najlepiej wykorzystać cenne przestoje, ich status został podniesiony. Nie kierując się już czysto praktycznymi potrzebami, wielu z nas remontuje nasze łazienki z myślą o relaksie i odprężeniu.

Oprócz prostych remontów planujemy również więcej dodatkowych łazienek i łazienek. Niezależnie od powodu, instalacja nowej łazienki jest poważnym przedsięwzięciem i może być zwodniczo trudna. Wymaga dość szerokiego wachlarza wyposażenia i umiejętności technicznych, często na bardzo kompaktowej przestrzeni. Z tego powodu staranne planowanie od samego początku pozwoli uniknąć kosztownych błędów i zmian w przyszłości.

Przestrzegaj naszych prostych zasad, a wkrótce będziesz cieszyć się łazienką, która będzie radością przez długie lata. A jeśli planujesz remont, nasze pomysły na łazienkę zapewnią Ci więcej do myślenia.

 

1. Oceń swoje potrzeby w łazience

Zacznij od zastanowienia się, kto będzie korzystał z pokoju, ponieważ będzie to miało duży wpływ na ostatecznie wybrany schemat. Czy ma to być łazienka z prysznicem dla dwojga? A może rodzinna łazienka, która będzie wymagała kąpieli i dużo miejsca na zabawki?

Sanktuarium w stylu spa będzie wymagało długiej listy specyfikacji i wyposażenia, które mogą obejmować wannę, oddzielny prysznic, podwójne umywalki i mnóstwo miejsca do przechowywania, podczas gdy łazienka dla gości może wymagać tylko prysznica i toalety.

Następnie zadaj sobie pytanie, jaką przestrzeń chcesz osiągnąć. Szukasz schronienia, do którego możesz uciec, czy raczej jesteś osobą orzeźwiającą i dodającą energii? Wpłynie to na wybrane oprawy, okucia i schemat kolorów.

„Zapomnij o tym, jak obecnie korzystasz ze swojej łazienki, a zamiast tego wyobraź sobie, jak chciałbyś z niej korzystać” - mówi projektantka Hayley Tarrington. „Oprzyj się na swoich doświadczeniach z wizyty na przykład w wielkich uzdrowiskach i wyobraź sobie, jak chciałbyś, aby funkcjonował Twój nowy schemat”.

 

2. Zmierz swoją przestrzeń

Plan skali Twojej przestrzeni to dobry punkt wyjścia. Dokonuj dokładnych pomiarów, ponieważ dokładne wymiary są kluczowe i uwzględnij cechy, które mogą wpłynąć na projekt, w tym okna, ściany kominowe i drzwi.

Wytnij wszystkie kształty w skali - na przykład toaletę, umywalkę, wannę i kabinę prysznicową - i przestawiaj je, aż znajdziesz najlepszy układ. Zachowaj dużo miejsca między elementami i zastanów się, jak pomieszczenie będzie działać z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie.

 

3. Zapytaj ekspertów

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować łazienkę, najlepiej zasięgnij porady eksperta raczej wcześniej niż później. Odwiedź lokalne salony łazienkowe i strony internetowe - projektanci łazienek są doskonałym źródłem informacji i porad.

Będą w stanie opowiedzieć o najnowszych materiałach i technologii oraz będą mieli wiele rozwiązań dla niewielkich lub niewygodnych przestrzeni. Będą również mieć duże doświadczenie w maksymalizowaniu przestrzeni, jednocześnie minimalizując kosztowne błędy.

W przypadku bardziej praktycznych aspektów, takich jak ciśnienie wody, stosy gleby, inne kwestie związane z planowaniem, budowniczy lub hydraulik powinien być w stanie pomóc. Znajdź polecanego handlowca, odwiedzając witrynę Trust a Trader.

 

4. Wybierz układ

Chociaż może się to wydawać zniechęcające, ustawienie układu łazienki od samego początku będzie miało wpływ na odpowiedni projekt, a taki, który spełnia wszystkie wymagania. Ale nie zmieniaj układu tylko ze względu na to. Jeśli to działa dobrze, zachowaj to. Jest to również znacznie tańsza opcja, ponieważ przenoszenie kanalizacji i rur wodociągowych może być kosztowne.

Wymiana armatury, podłóg i płytek lub przemalowanie ścian to szybki sposób na odświeżenie. Jeśli Twój układ nie jest do końca poprawny, pomyśl o sposobach wprowadzenia małych, ale skutecznych zmian. Przykładowo wymiana drzwi czy montaż przesuwnych to doskonały sposób na zyskanie przestrzeni.

Na koniec pamiętaj, jak Twoje potrzeby mogą się zmienić w nadchodzących latach. Tylko dlatego, że nie potrzebujesz teraz kąpieli w swoim życiu… nie zawsze tak jest. Twoja rodzina może się rozrosnąć lub faktycznie możesz sprzedawać, w takim przypadku kąpiel będzie miała szerszy urok.

 

 5. Poszukaj inspiracji

Wybierz swój styl wcześnie, ponieważ pomoże to zawęzić wybór okuć do rozważenia. Twoje główne opcje to styl z epoki, klasyczny lub nowoczesny wygląd. Hotele, zwłaszcza te małe, butikowe, są wspaniałym źródłem inspiracji projektowych, więc przeszukaj ich strony internetowe w poszukiwaniu ukochanych stylizacji. Dość często będą one bardzo dużo upakowane na niewielkiej przestrzeni, więc prawdopodobnie wybierzesz też kilka wskazówek dotyczących układu.

Zbierz wizualną listę kontrolną tego, co do Ciebie przemawia, niezależnie od tego, czy jest to styl wschodni zen, czy coś bardziej inspirowanego Skandynawią. „To naprawdę pomoże sformułować Twoje pomysły dotyczące wyglądu” - mówi Hayley Tarrington. „Łatwiej jest pokazać komuś tablicę nastrojów, aby wyrazić swoją wizję”.

Porozmawiaj ze znajomymi, którzy ukończyli podobne projekty, o tym, co kochają w swojej nowej łazience, i odkryj pułapki i problemy, które mogli napotkać po drodze.

 

6. Podchodź realistycznie do swojej przestrzeni

Nie ma sensu tęsknić za jego i jej zlewami, wyrazistą kabiną prysznicową lub dwustronnym zwijanym blatem, jeśli nie będą pasować. Prawda jest taka, że ​​nie będzie to możliwe w większości łazienek w Wielkiej Brytanii - najwyraźniej średni ślad jest mniej więcej taki sam, jak w przypadku łóżka typu king-size.

Nie wciskaj armatury (to tylko sprawi, że pomieszczenie będzie mniejsze) i badaj produkty, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój metr kwadratowy, takie jak prysznice w stylu mokrym lub kwadratowe wanny w stylu japońskim.

Powiązane: Zoptymalizuj swoją przestrzeń dzięki tym małym pomysłom na łazienkę

 

7. Pamiętaj, wentylacja jest ważna

Sam Ball, menedżer ds. Marketingu w Utopia Group, często zauważa, że ​​ludzie przeoczają wentylację w swoich łazienkach, by później tego żałować. „Jest to tak ważne w łazience z meblami, ponieważ kondensacja może uszkodzić drewno” - mówi. „Samo otwarte okno nie wystarczy”.

„Z pewnością nie chcesz, aby łazienka stała się wilgotna, zwłaszcza łazienka umieszczona tak blisko sypialni, dlatego należy wziąć pod uwagę wyciąg” - dodaje Chris Payne, starszy projektant w Ripples.

„Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, ponieważ z pewnością nie chcesz, aby para wpływała do sypialni. Nie chcesz też, aby Twoje wydobycie było zbyt głośne ”.

Nasz przewodnik, jak pozbyć się wilgoci, pomoże Ci uniknąć pułapek związanych z wilgocią.

 

8. Czynnik przechowywania

Przechowywanie jest kluczem do udanej łazienki - i nie, minimalna szklana półka nie wystarczy! Kosmetyki nigdy nie wyglądają dobrze (chyba że wyjęto udziały w Ezopie lub Jo Malone), podobnie jak butelki z szamponem stojące na podłodze pod prysznicem. Znaczna próżność z miejscem na dodatkowe ręczniki to sprytny zakup.

„Lustrzane szafki pozwolą Ci przechowywać produkty, a także ładować szczoteczki do zębów i elektryczne maszynki do golenia” - radzi Chris Payne. „Niszowe miejsce do przechowywania w ścianach zapewni również dyskretne przechowywanie butelek pod prysznicem”.

Więcej pomysłów: uporządkuj bałagan dzięki sprytnym rozwiązaniom do przechowywania w łazience

 

9. Weź pod uwagę oświetlenie swojej łazienki

Ponieważ łazienki są często umieszczane obok sypialni, wszelkie pomysły na oświetlenie łazienki należy dokładnie przemyśleć. Nie chcesz, aby jasne światła migały w środku nocy - nie jest to wygodne dla osoby wybierającej się do łazienki lub śpiącej w sąsiedniej sypialni.

„Sugerowałbym rozważenie różnych poziomów oświetlenia” - sugeruje Chris Payne. „Następnie, jeśli wybierasz się na nocną wycieczkę do łazienki, możesz włączyć słabe oświetlenie bez budzenia innych - lub siebie - za bardzo!”

„Część oświetlenia mogłaby być obsługiwana przez czujnik ruchu, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby szukania włącznika światła”.

 

10. Kafelki to najłatwiejszy sposób na śledzenie trendów

Powierzchnie tworzą lub psują łazienkę: nie ma nic bardziej przestarzałego niż prymitywny, zużyty winyl. Jeden z aktualnych trendów dotyczy ceramiki graficznej - powiedzmy, mozaika dekoracyjnej geometrii lub uderzający heksagonalny wzór.

Maksymalny efekt osiągniesz dzięki bezszwowej funkcji od podłogi do ściany, ale możesz także wybrać funkcję ściany lub podłogi. Pomyśl o proporcjach pomieszczenia, zanim wybierzesz płytki. Bardzo dekoracyjne projekty mogą być zbyt zajęte na małej przestrzeni, ale mogą być idealnym sposobem na dodanie ciekawości i ciepła do dużej łazienki.

 

11. Sfinalizuj budżet

Decydując się na budżet z wyprzedzeniem, możesz określić, gdzie wydać i gdzie zaoszczędzić. A dobrą wiadomością jest to, że stworzenie spa nie musi kosztować tysięcy. Zainwestuj w jeden piękny element, na przykład wolnostojącą wannę (którą można kupić za mniej niż 500 funtów) i pochwal się nią na bardziej oszczędnym tle.

Pamiętaj, że musisz przeznaczyć trochę pieniędzy na praktyczne elementy. Jeśli planujesz prysznic ze strumieniem deszczowym, możesz potrzebować większego zbiornika na wodę, a zmiękczacz wody może być sprytnym pomysłem, aby zapobiec osadzaniu się kamienia.

 

12. Zdecyduj, jakiego poziomu usług potrzebujesz

Będzie to w dużej mierze podyktowane budżetem. Niektóre firmy łazienkowe oferują rozwiązania pod klucz, od planowania i montażu po dekorację w cenie. Chociaż nie jest to najtańsza opcja, może odwdzięczyć się szybkością i łatwością realizacji projektu. Alternatywnie możesz sam zaprojektować przestrzeń, kupić własne wyposażenie i zatrudnić hydraulika lub budowniczego do pracy zgodnie z Twoim planem. Chociaż musisz upewnić się, że układ jest odpowiedni, a pozyskanie produktów zajmie więcej czasu, na dłuższą metę powinno to być tańsze.

Oczywiście nic nie przebije widoku produktów „na żywo”, więc poświęć czas na wizytę w wielu salonach sprzedaży. Nie bój się wejść do wanny i przetestować ją pod kątem komfortu w salonie wystawowym, a także sprawdzić jakość wykonania mebli i baterii.

Uzyskaj wyceny od co najmniej trzech monterów, upewniając się, że podałeś konkretne informacje na temat każdego elementu projektu. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów później.

 

13. Zorganizuj swoich pracowników

Uzyskaj rekomendacje od znajomych i rodziny na temat monterów. Zawsze pytaj o referencje i upewnij się, że wybrana osoba jest osobą, której ufasz i - co ważne - lubisz, ponieważ będzie w Twoim domu przez około tydzień. Pamiętaj, że najlepsza cena nie zawsze oznacza najlepszą obsługę.

Jeśli burzysz ściany, przenosisz lub dodajesz okna albo montujesz nowe belki stropowe, skontaktuj się z lokalnym biurem nadzoru budowlanego, czy potrzebujesz zgody z przepisami budowlanymi.

Kupowanie pakietu i wyposażenia za pośrednictwem konstruktora może pozwolić ci skorzystać z rabatów handlowych. Niektórzy więksi dostawcy łazienek oferują znaczne oszczędności w handlu, a także szybką dostawę i wsparcie produktowe. Nie zapominaj jednak, że Twój instalator prawdopodobnie będzie musiał trochę skrócić czas i wysiłek związany z zamówieniem dla Ciebie.

Niezależnie od tego, czy kupujesz w głównym sklepie, czy w ekskluzywnej marce, weź pod uwagę czas dostawy. Dostawy dla znanych producentów mogą zająć trzy lub cztery tygodnie, podczas gdy dla marek luksusowych może to zająć około ośmiu tygodni.

Składając zamówienie, nie zapomnij o urządzeniach peryferyjnych, takich jak syfony na odpady do wanny i zlewozmywaki, i spróbuj zaplanować dostawę tak, aby pokrywała się z momentem, w którym budowniczy jest na miejscu, w przeciwnym razie przedmioty mogą zaśmiecać dom. Lub, co gorsza, budowniczy, który nie ma nic do dopasowania. Daj sobie dużo swobody, aby wykonawcy nie kręcili kciukami w miejscu pracy.

WSKAZÓWKA: Sprawdź dokładnie okres zwrotu PRZED złożeniem zamówienia, aby wiedzieć, ile masz czasu na zgłoszenie nieprawidłowości. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie stanu osprzętu i wyposażenia zaraz po ich dostarczeniu.

 

14. Przetrwaj pracę

Zwykle odwiedzasz lokalną siłownię tylko raz w miesiącu, ale z pewnością się to zmieni, jeśli planujesz wyrwać jedyną łazienkę w domu; przekonasz się, że przebieralnie szybko nabierają nowego uroku!

To, jak długo będziesz musiał radzić sobie bez prysznica lub wanny, zależy od skali pracy - praca przy świerku może zająć tylko kilka dni, ale jeśli planujesz przesunąć armaturę lub instalację wodno-kanalizacyjną, rozważ to znacznie dłużej.

Jeśli nie masz członkostwa w siłowni, jedyną opcją może być zaprzyjaźniony sąsiad, więc zacznij się uśmiechać, przechodząc na ulicy z dużym wyprzedzeniem. Uwierz nam, suchy szampon może zajść tylko tak daleko.

Więcej porad znajdziesz tutaj: https://wojnicki.com.pl/

Add ping

Trackback URL : https://dotykpiekna.stargard.pl/index.php?trackback/18

Page top