Jak zrobić dobrą kawę w domu?

coffee-171653_640.jpg, Apr 2021

Na temat idealnej filiżanki kawy rozlano miliony słów, z których zdecydowana większość jest myląca lub wręcz sprzeczna. Oto prosty przewodnik po tym, jak zrobić dobrą kawę w domu.

Sprzęt
Spójrzmy prawdzie w oczy: dobra kawa opiera się w dużej mierze na sprzęcie, dlatego tak wielu koneserów na ogół woli iść do kawiarni z ogromnymi, błyszczącymi profesjonalnymi maszynami i baristami, którzy studiowali swoje rzemiosło w Mediolanie i Melbourne, podczas gdy ich własne są zbyt skomplikowane. słabe ekspresy do kawy gromadzą kurz w kuchni.

Według Victorii Moore w jej znakomitej książce How to Drink, ekspresy do espresso i tak nadają się tylko do robienia espresso, a nie do długich latte, płaskich białych itp., Do których wielu z nas używa, ponieważ - „Kawa przygotowana w ten sposób niewiele da zaprezentować samą fasolę ”. Większość brytyjskich pijących kawę może odetchnąć z ulgą: preferowane przez Moore'a metody są mniej przestępcze dla portfela.

Reklama

Podobnie jak Frank Bruni w New York Times, docenia „gładkość, świeżość i równowagę” każdego filtra ceramicznego, który miłośnicy kawy londyńskiej obserwowali w Monmouth Coffee Company - chociaż to, co mnie pociąga, to to, że „jest łatwy w czyszczeniu. Po prostu wyrzucasz papier, kawę i wszystko do kosza. Ale przytulna Cafetiere, urządzenie, bez którego żaden czytelnik Guardian nie może się obejść, doskonale nadaje się również do podkreślenia smaku ziaren kawy. Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiednio go używać.

Temperatura wody
Firma kawowa Grumpy Mule zaleca używanie do gotowania co najmniej dwóch okrągłych łyżek kawy na osobę (nie ma nic gorszego niż blada, wodnista kawa) i świeżej wody (w przeciwieństwie do rzeczy, które leżały w czajniku przez kilka godzin): National Coffee Association USA zaleca temperaturę między 90 a 96 ° C. Tak się składa, że ​​mam czajnik, który można wygodnie ustawić na 90 ° C, ale jeśli pozostawię go na co najmniej 30 sekund po gotowaniu, to wystarczy.

Czas i metoda
Wlej tyle wody, aby zwilżyć glebę, a następnie pozwól im wchłonąć wodę przed napełnieniem kawiarni. Niech się uspokoi, zamieszaj i dodaj kolbę, aby była ciepła. Pozwól mu działać przez cztery minuty (Victoria uważa, że ​​30 sekund wystarczy, ponieważ „kawa smakuje ostrzej i lżej, jeśli nie ma zbyt wiele czasu na namaczanie”, ale moim zdaniem dłużej parzona kawa jest bogatsza), a następnie wymieszaj, zanurz i wlej na ciepło kubki.

Kawa
Najważniejsza jest oczywiście sama kawa, która musi być świeża (kawa wystarcza tylko na dwa tygodnie, przechowywana w szczelnym pojemniku w lodówce), a jeszcze lepiej świeżo zmielona, ​​jeśli masz sprzęt. Sprawdź daty ważności przy zakupie.

Oczywiście musisz też znaleźć kawę, którą lubisz: charakter różni się znacznie w zależności od rodzaju, kraju pochodzenia i palenia. Warto więc poeksperymentować.

Mleko
Jeśli dodasz mleko, powiedziałbym, że temperatura była Twoja. Ci, którzy dodają dużo, mogą najpierw chcieć delikatnie ją podgrzać (gorące mleko zepsuje smak Twojej kawy), ale jeśli jesteś gotowy do szybkiego picia, zrobi to również zimne mleko. A prawdziwi puryści mogą nie chcieć niczego dodawać - kawa jest doskonała i bardzo osobista.

Więcej porad tutaj: https://mniejdzwigaj.pl/

Add ping

Trackback URL : https://dotykpiekna.stargard.pl/index.php?trackback/23

Page top