Jaki jest najlepszy sposób leczenia ciężkiego łupieżu?

woman-586185_640.jpg, Apr 2021
włosy bez łupieżu

P. Od lat mam problem z łupieżem. Wypróbowałam szampony selenowe i cynkowe, a także szampon ketokonazolowy. Nic nie działało. Są jakieś inne opcje?

O. Łupież, przewlekła choroba skóry znana jako łojotokowe zapalenie skóry głowy, może mieć postać od łagodnego podrażnienia do ciężkiej wysypki na całej skórze głowy.

Powstaje, gdy grzyb skórny zwany malassezia podrażnia gruczoły łojowe skóry głowy. To wywołuje odpowiedź immunologiczną, która prowadzi do łuszczącej się wysypki. Pierwszy krok w leczeniu jest podobny do tego, którego próbowałeś: dostępne bez recepty szampony przeciwłupieżowe zawierające cynk, selen lub ketokonazol. Aby uzyskać maksymalne korzyści, szampony należy pozostawić na skórze głowy przez pięć minut przed spłukaniem. Szampon ze smoły węglowej jest również skuteczny, chociaż może odbarwić jasne włosy.

Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, będziesz potrzebować leków na receptę. Miejscowe kortykosteroidy, takie jak fluocynolon (Capex), można stosować przez dwa tygodnie w celu złagodzenia wysypki. Inną skuteczną klasą leków są inhibitory kalcyneuryny, takie jak takrolimus (Protopic) i pimekrolimus (Elidel), które pomagają hamować odpowiedź immunologiczną. Ważne jest, aby prawidłowo stosować te leki. Porozmawiaj więc z lekarzem o tych opcjach.

Więcej porad odnośnie pielęgnacji skóry i włosów tutaj: https://studio-salwador.pl/

Add ping

Trackback URL : https://dotykpiekna.stargard.pl/index.php?trackback/20

Page top